Stawy i kręgosłup dlaczego się starzeją
Dołącz do nas na Facebooku!
Mimo że rozwój choroby Bechterewa spowodowany jest wadliwym genem, to zaliczana jest ona także do chorób autoimmunologicznych. Zmiany zwyrodnieniowe dotykają przede wszystkim tkankę łączną, szczególnie stawy , więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Rozwój schorzenia prowadzi do nadmiernego skostnienia i zesztywnienia więzadeł, co w konsekwencji bardzo poważnie utrudnia poruszanie kończynami dolnymi.
Objawy
Schorzenie ma charakter postępujący, a pierwsze objawy rzadko łączone są z chorobą zwyrodnieniową. W pierwszej kolejności pacjentom dokucza osłabienie, złe samopoczucie oraz brak apetytu. Z czasem pojawia się rozłożony niesymetrycznie ból w okolicy krzyżowo-biodrowej promieniujący do pośladków i tylnej części uda. Staje się on szczególnie odczuwalny nocą lub po długim zastaniu. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana ból przenosi się w okolice odcinka piersiowego oraz szyjnego. U części chorych występują bóle w piętach, sztywność i ból w okolicy żeber.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa prowadzi do zmian nie tylko w obrębie układu kostnego. Schorzenie sprzyja nawracającym zapaleniom tęczówki, błony naczyniowej oka oraz aorty wstępującej. Pacjenci z ZZSK dużo częściej cierpią z powodu niedomykalności zastawki mitralnej lub aortalnej, a także zapalenia prostaty i jelit. Stają się również bardziej narażeni na choroby płuc (np. zwłóknienie płuc) i amyloidozę (schorzenie charakteryzuje się odkładaniem białka w organizmie).
Diagnoza
Chorobę Bechterewa rozpoznaje się w oparciu o dwa typy kryteriów: kliniczne oraz radiologiczne. Do pierwszych z nich zaliczane są:
- dolegliwości bólowe w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, utrzymujące się minimum 3 miesiące, ustępujące po aktywności fizycznej
- ograniczona ruchomość lędźwiowa części kręgosłupa
- zmniejszona ruchomość w klatce piersiowej
Kryterium radiologiczne obejmuje obustronne zapalenie w stawach krzyżowo-biodrowych. Obecność wszystkich cech klinicznych lub tylko ostatniego z kryteriów nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Leczenie
Schorzenie może prowadzić do trwałego kalectwa, dlatego obok leczenia farmakologicznego łagodzącego stany zapalne (kortykosteroidy, leki immunosupresyjne) oraz ból konieczna jest fizykoterapia. Z długim przyjmowaniem leków wiążą się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka oraz bóle brzucha .
Ogromna część pacjentów potrzebuje także laski bądź kul by móc samodzielnie się poruszać.
STAWY I KRĘGOSŁUP – jak pomóc sobie w przypadku nadwyrężeń, naciągnięć, artetyzmu, zmian zwyrodnieniowych, profilaktyki osteoporozy czy w przypadku “zwyczajnych” bóli?
Oto proponowane produkty dla Ciebie:
Aloe MSM Gel – Żel Aloesowy z Bio-siarką


Forever Calcium – Wapń z Magnezem i Witaminą D

Arctic-Sea Omega 3

Forever Active HA – Kapsułki z Kwasem Hialuronowym
Forever Active HA to unikalne źródło kwasu hialuronowego o niskiej masie cząsteczkowej, który ma właściwości nawilżające oraz olejku imbirowego i kurkumy. Dzięki temu jest to jeden z najlepszych na rynku